Antonia Mortensen w Dzień Dobry TVN
 Oceń wpis
   

Wracam jeszcze na chwilę do pobytu ekipy CNN w Polsce. Producentka i reporterka CNN Internacional była gościem programu "Dzień dobry TVN". Wywiad trwał zaledwie kilka minut, z Antonią rozmawiali Magda Mołek i Andrzej Sołtysik.

 Antonia z dziennikarzem Dzień dobry TVN

   O to ciekawszy fragment wywiadu:

 DD TVN: Witamy Antonio, z Kopenhagi czy Stanów Zjednoczonych?

 Antonia Mortensen: Urodziłam się w Kopenhadze, mój tata jest Duńczykiem i moja mama jest Polką.

 Andrzej Sołtysik: ..ale mieszkasz i pracujesz w Stanach tak?

 Antonia Mortensen: W Londynie, bo CNN Internacional ma siedzibę europejską, Bliski Wschód i Afrykę w Londynie i tam nadajemy wszystkie programy z tych regionów. I też jest biuro w Hong Kongu i Atlancie.

 

 Magda Mołek: Ja bym się chciała Antonia jeśli pozwolisz skupić na Twojej pracy. Bo szczerze mówią bardzo interesuje mnie to jakim cudem trafiłaś do CNN. Zdawałaś egzaminy? to był jakiś specjalny casting? Jak to się stało?

 Antonia Mortensen: No tak, nie było łatwo, przeszłam niezłe testy. Studiowałam w Londynie na King's College. Studiowałam film i francuską literaturę, potem studiowałam na Sorbonie w Paryżu. Ale zaczynałam, miałam pierwszy staż tutaj w Polsce w radiowej trójce. Miałam wtedy 17 lat

 Magda Mołek: ale byłaś korespondentką dla Trójki z Londynu?

 Antonia Mortensen: Tak, byłam. Potem nadawałam co tydzień minutowy reportaż o pierwszej lidze piłki nożnej. Jeszcze byłam w szkole, musiałam napisać maturę, nadawałam reportaże przez telefon.

 

 Antonia Mortensen: Jak skończyłam studia to zaczęłam jako stażystka w CNN.

 Andrzej Sołtysik: czy co? noszenie kaset?, robienie kawy?

 Antonia Mortensen: Noszenie kaset, robienie kawy, robienie wszystkiego od początku.

 Magda Mołek: a to było Twoje marzenie? chciałaś do CNN?

 Antonia Mortensen: Tak, zawsze chciałam pracować w CNN, być dziennikarką.

 

Komentarze (6)
Wywiady z Fionnualą w Polsce
 Oceń wpis
   

 Podczas pobytu w Polsce Fionnuala Sweeney udzieliła kilku wywiadów polskim dziennikarzom. O to fragmenty wywiadów w Polsat News i miesięczniku Press.

 Polsat News, rozmawia Natalia Sosin

 

Cały wywiad trwał niecałe 10 minut i był niezbyt zachwycający. Dziennikarka pytała Fionnuale jedynie o cel ich wizyty i wszystko z tym związane - czyli to co wszyscy wiedzą z informacji prasowych i podręczników najnowszej historii. Jeden z ciekawszych fragmentów:

 Natalia Sosin: Co w Twojej opinii było najważniejszym wydarzeniem w Polsce od 1989 roku?

Fionnuala Sweeney: jeśli mowa o symbolach to oczywiście czerwiec tamtego roku jest wielkim symbolem, dlatego, że komunizm został pokonany. Ale w szczególności dla mnie, ja wtedy była dzieckiem, oglądałam w telewizji to co się dzieje. Oglądałam przekazy z Gdańska, ze stoczni, ze strajku. Lech Wałęsa się pojawił. To wszystko właśnie zaczęło się tam, ale czwarty czerwca to jest symbol, stoczni i Lech Wałęsa. Ale rozumiem, że to dotyczy nie tylko Polski przecież. Tak samo ciężkie doświadczenia miała uwczesna Czechosłowacja ale Polska jak ją zapamiętałam z tamtego roku to była właśnie Stocznia Gdańska i tamte strajki.

Natalia Sosin: To nie jest Twoja pierwsza wizyta tutaj w Polsce, czy coś Cię zaskoczyły tutaj? wyszło poza Twoje oczekiwania w jaki sposób to się zmieniło w międzyczasie?

Fionnuala Sweeney: trzeba mieć otwartą głowę, żeby wszystko widzieć, rozumiem, trzeba rozmawiać z ludźmi, analizować to wszystko co się dzieje. Byłam pytana o to wielokrotnie i również dzisiaj udzielałam kilku wywiadów w jaki sposób odbieram Polskę i wydaje mi się, że w tym kraju odbywa się wielka debata nad podsumowaniem tych 20 lat jakie upłynęły od 89 roku i ile to znaczyło dla Polski. To ważne i interesujące.


 

  Wywiad dla miesięcznika Press, rozmawia Elżbieta Rutkowska

  Fragment wywiadu:

Jak liczna ekipa CNN przyjechała z Panią do Polski?
Ponad 20 osób. Nadawanie programów z Polski nie różni się od pracy w Europie Zachodniej. Ale większość materiałów filmowych do tego cyklu nakręciliśmy wcześniej.

Jakoś specjalnie przygotowywała się Pani do robienia relacji z naszego kraju?
Dużo czytałam o Polsce i przemianach ustrojowych 1989 roku. Nie oglądałam jednak polskiej telewizji, bo nie znam języka.

Współpracujecie przy tym projekcie z polskimi mediami?
Stale współpracujemy z Polsatem i portalem Onet.pl. W przygotowaniach i researchu do programów brali też udział Polacy z ekipy CNN.

 Pełny wywiad na press.pl

 

 

Komentarze (0)
TVN24 śladem CNN
 Oceń wpis
   

 Telewizja TVN24 podczas wieczoru wyborczego 7 czerwca połączyła się ze swoją korespondentką za pomocą "wideoportacji". Tak właśnie stacja nazwała wirtualne wejście na antenę Ingi Rosińskiej. W rzeczywistości Inga znajdowała się w studiu w Brukseli. W warszawie podczas połączenia pojawiła się jej komputerowo wykonana sylwetka.

 

 Telewizja koncernu ITI nie ujawnia szczegółów technicznych połączenia. Według ekspertów podobnych rozwiązań, prawdopodobnie TVN24 dokonała zwykłego połączenia za pomocą tła blue box, które miała w tym czasie prezenterka w Brukseli. TVN24 nie ma bowiem specjalnego sprzętu i w ostatnim czasie wystarczającego budżetu do wykorzystania, by stworzyć coś na wzór innowacyjnego hologramu rodem ze Star Treka.

 Podobne rozwiązanie wykonała już wcześniej telewizja CNN. Podczas wieczoru wyborczego ostatniej kampanii prezydenckiej, w studiu CNN w Atlancie pojawiła się wirtualnie korespondentka z Chicago. CNN nazwało to wtedy wprost "hologramem", ale również nie podała szczegółów technicznych przedsięwzięcia.

 W prasie pojawiały się domysły. Na przykład takie, że CNN użyło do połączenia około czterdziestu! małych kamer. Dzięki temu obraz rzeczywiście wyglądał niczym hologram, a prezenterkę można było zobaczyć z każdej strony. W wypadku TVN24, prezenterkę było widać głównie z jednego kąta. Wygodnego dla zastosowania technologii blue box.

 

 

 TVN24 wzoruje się na CNN praktycznie od początku swojego istnienia. Z CNN Center w Atlancie zaczerpnięto między innymi dynamizm anteny charakteryzujący się szybkimi i dużymi ilościami dodatkowych elementów wyświetlanych na antenie podczas wystąpienia reportera. Tj. zdjęć towarzyszących, map, grafik. Ostatnim, sporym pomysłem zaczerpniętym od CNN było wprowadzenie żółtych belek informujących o najnowszych wydarzeniach.

 ZOBACZ: Hologram CNN

 ZOBACZ: Wideoportację TVN24

 

Komentarze (0)
Uroczystości 4 czerwca w CNN
 Oceń wpis
   

 Uroczystości związane z rocznicą 4 czerwca 1989 roku, były kulminacyjnym punktem wizyty ekipy CNN w Polsce. Dziennikarze rozpoczęli pracę w Krakowie, gdzie odbywały się główne uroczystości. Drugim miastem był Gdańsk, którego początkowo CNN nie planował na ten wieczór. Jednak późnym popołudniem, delegacja rządowa z premierem Donaldem Tuskiem na czele postanowiła wylecieć z Krakowa do Gdańska. To lekko zaburzyło plany CNN, więc jak pisze dziennik, premier Tusk zaproponował ekipie transport i ostatecznie wszyscy polecieli rządowym samolotem do Gdańska.

 

 

  Główny punkt polskiego cyklu w ramówce CNN Internacional przypadł na godzinę 19:00. Po serwisie informacyjnym nadawanym ze studia w Londynie, antenę przejęła Fionnuala. Prezenterka zrobiła krótkie wejście z Gdańska. Krótkie, ponieważ prezenterke zagłuszał głos konferansjera gdańskiej imprezy i chyba nie pomagało też ustawienie ekipy do przeprowadzenia relacji. Prawdopodobnie CNN miało bardzo mało czasu po przylocie do Gdańska, bo Fionnuala była ustawiona na tle przenośnych toalet.. Więcej tego wieczoru nie było już łączeń z tego miejsca. Po krótkim przywitaniu, Fionnuala wprowadziła około dwudziestominutowy materiał poświęcony wydarzeniom związanym z dniem 4 czerwca 1989 w Polsce.

 

 

 

 

 

 

  Tym samym CNN zakończył drugą już (wcześniej cykl Eye on Poland) wizytę w Polsce. Większość ekipy wraca do Londynu w sobotę 6 czerwca.

 

Komentarze (0)
World News z Wieliczki
 Oceń wpis
   

  3 czerwca Fionnuala Sweeney poprowadziła serwis World News w CNN Internacional o godzinie 19:00 na żywo z Wieliczki. Prezenterka wprowadzała materiały i przeprowadziła rozmowę na żywo z gościem w studiu w Atlancie. Wszystko wyszło bez problemów technicznych. Obok Fionnuali na deptaku w Wieliczce stał dziennikarz TVN, który w tym czasie przeprowadzał wejście na żywo do Faktów.

 

 Po zakończeniu World News, cykl The New Poland pozostał na antenie. Fionnuala przeprowadziła wywiad z profesorem Uniwersytetu Jagielońskiego. Później ponownie powrót do Atlanty i iReport. Gospodarz Errol Barnet pokazał krótki filmik nagrany przez polską rodzinę

 

 

 Dzień wcześniej, drugiego czerwca, The New Poland było obecne w CNN Money, gdzie gościem w rozmowie na żywo z Placu Zamkowego w Warszawie był prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski

CNN w Łódzkiej szkole filmowej

CNN w Stoczni Gdańsk

 

Komentarze (0)
CNN już w Polsce
 Oceń wpis
   

W poniedziałek rano, pierwszego czerwca,  dziennikarze CNN przylecieli do Polski. Swoją wizytę rozpoczeli od konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

 

 

 

    Relacje na żywo z Polski będzie przeprowadzała głównie prezenterka Fionnuala Sweeney. Oprócz niej, ekipa CNN liczy w Polsce około 20 osób. Patronem wizyty CNN w Polsce jest telewizja Polsat. Jednak wóz transmisyjny do przesyłu materiałów do Londynu i Atlanty - CNN wypożyczyło od TVN24.

 W pierwszym dniu wizyty Fionnuala przeprowadziła wywiad z byłym premierem, obecnym prezesem banku Pekao SA Janem Krzysztofem Bieleckim.

  CNN będzie pracowało w Polsce nad dokumentem "The New Poland", który jest częścią cyklu Autum of Change. To cykl reportaży poświęcony upadkowi systemowi komunistycznemu w Europy. Oprócz Polski, dziennikarze CNN odwiedzą jeszcze kilka innych państwa w naszej części Europy. Polska jest jednak pierwszym krajem na mapie wędrówki CNN. Polska jest bowiem uważana historycznie za "kraj, w którym się wszystko zaczęło"

 Zobacz spot wideo CNN poświęcony Polsce

 Materiały o Polsce będą pojawiać się w czterech sekcjach tematycznych:

 - Gdaśnk Today: CNN odwiedza Gdańsk, miejsce narodzin Solidarności, aby zobaczyć jak nowa firma budująca statki radzi sobie z kryzysem ekonomicznym.


- Catholicism in Poland: CNN przyjrzy się Kościołowi Katolickiemu w Polsce i wyzwaniom jakie przed nim stoją. Stacja odwiedzi "Religia TV" - nowy projekt, który ma na celu przyciągnięcie uwagi Katolików i widzów wyznających inne religie.


- Business in Poland: CNN pyta właścicieli rodzinnego biznesu z Warszawy o to, jak wpłynął na nich upadek komunizm i jakie jest ich zdanie na temat globalnego kryzysu ekonomicznego.


- Polish Cuisine: CNN rozmawia z Robertem Makłowiczem - sławnym polskim kucharzem i historykiem o polskiej kuchni i ostatnim trendzie "powrotu do korzeni".


- Poland's Film School: CNN odwiedza największe polskie centrum filmowe - Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi i dowiaduje się co sprawia, że ta szkoła jest tak wyjątkowa.

  Polskiemu cyklowi poświęcono także specjalną stronę internetową:

www.cnn.com/poland

 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
Najnowsze wpisy
2012-04-21 10:58 Anderson Cooper i polski śmigus dyngus
2012-04-17 23:21 Amanda Davis w CNN
2010-12-10 13:44 Chiny blokują CNN
2010-12-08 10:55 Polska znów zareklamuje się w CNN
2010-06-30 09:12 Koniec "Larry King Live"
Najnowsze komentarze
2013-12-22 00:58
sw-elzbieta.com:
Antonia Mortensen w Dzień Dobry TVN
Wesołych świąt! :)
2013-10-09 01:05
taki:
Antonia Mortensen w Dzień Dobry TVN
ciesze sie ze trafilam na tego bloga
2013-10-01 15:40
annakalina:
Antonia Mortensen w Dzień Dobry TVN
Jak w każdym wypadku musimy zacząć od czegoś małego, aby się wybić do góry.
O mnie
CNN
Polski blog o telewizji CNN, redaguje Dominik Cierpioł
Kategorie
Ogólne